- Parkett
- Põrandalaud
- Spoonparkett
- Laminaat
- Bambus
- Kork
- Laevatekk
- PVC
- LVT Luxury Vinyl Tiles
- BOLON
- Linoleum
- Kummipõrand
- Nahk
- Vaip
- Vill, jute, sisal, kookos
- Porimatid
- Liist
- Õli, õlivaha, lakk
- Paigalduse tarvikud
- Hoolduse vahendid
- Põrandakaitsed, toolialused
- Kitchen Wall seinaplaat
- Seinakatted niiske ruum
- Terrass, rõdu
- Kunstmuru, terrassivaip
- Tõstetud moodulpõrand
- Sportpõrand
- Alusmaterjalid
- Trepp, astmevaibad
- Meie koostööpartnerid
Euroopa suurim põrandamess Domotex 2009
Kes oleks veel mõni aeg tagasi võinud uskuda, et nahast võib saada praktiline põrandamaterjal või et lapse esimest kunstitööd saab eksponeerida toapõrandal? Aga just seda tõestas jaanuaris Saksamaal Hannoveris toimunud Euroopa suurim põrandamess Domotex 2009. Messimelu vahendasid Christy Köhler, Ando Anderson ja Indrek Aruja Lincona Põrandakeskusest.
Kodu ehitamise või remondiplaanide tegijaile saatis tänavune mess selge rõõmusõnumi: võrreldes eelmise aasta messiga on põrandamaterjalide ja -katete hinnad jäänud samale tasemele, ära on jäänud tavapärane viie kuni seitsmeprotsendine hinnatõus.
Küllap on selle taga nii maailmamajanduse langus kui ka tõsiasi, et Euroopa põrandaturg on saanud ahvatlevaks Aasia tootjatele. Kui mõned aastad tagasi oli messil vaid mõni üksik Aasia firma, siis tänavu oli neid juba hulgi ja selgelt eurooplastele suunatud toodetega. See sunnib ka kohalikke tootjaid enam pingutama ning tarbijale tähendab see loomulikult kvaliteetsemaid ja soodsamaid tooteid.
Põrandakatetes ja –materjalides on jätkuvalt moes luksuslik stiil. Nii valmistatakse järjest laiemaid ja uhkemaid põrandalaudu, põrandavärvi toonivalikusse on lisandunud ka kulla- hõbeda varjundid ning vaibad lähevad aina paksemaks ja kohevamaks.
Nahk vallutab põrandaid
Silmapaistvaim trend näitusel oli kindlasti nahk, mis ei püüdnud tähelepanu ainult kui sisustusmaterjal vaid ka kui disainielement. Nahka kasutatakse väga mitmel moel: põrandamaterjalina, vaibana, nahka imiteeriva linoleumi või vinüülkatte, aga ka nahamustriga puiduna. Näiteks tutvustati messil põnevat krokodillinaha mustriga puitpõrandat.
Naha kasutamine põrandakattena pole küll täiesti uus idee, sest nahkpõrandaid on tehtud varemgi ja selle moodsust kuulutas juba eelmise aasta põrandamess Ameerikas. Nüüd on see motiiv jõudnud aga Euroopasse ja huvi selle materjali vastu on siin järjest kasvamas.
Nahk pole populaarne vaid tänu eksklusiivsusele ja uudsusele, vaid ka praktilisusele. Nahk on jala all pehme ja peegeldab tagasi kehasoojust, tundudes nii jala all mõnus ja soe. Peale selle töötab põranda alumisel poolel kasutatav korkmaterjal tõhusa heliisolaatorina.
Üllatuslikult hinnatakse nahkpõrandate vastupidavust kõrgeks, tootjad soovitavad seda koguni mõõduka käidavusega äripindadesse. Seega ei tohiks kodusel kasutamisel mingeid probleeme tekkida.
Ühtlasi on nahkpõrandad igati keskkonna- ja loomasõbralikud. Nende tootmiseks kasutatav tooraine saadakse nahatööstuse jääkidest, mis pressitakse kokku ja töödeldakse ümber.
Suure tõenäosusega saab nahkpõrandast kevadine hitt ka Eesti sisustuspoodides.
Ökot ja luksust kasutajasõbralikult
Hollandi põrandatootja Solidfloor näitas oma uue kollektsiooniga, et ka puitpõrandatele sobib kuldne, hõbedane või pronksjas toon. Pinnaviimistlusel põrandale antud väärismetalne varjund säilitas samas puidu loomuliku ilme, saavutades nii maitseka, kuid pilkupüüdva lõpptulemuse.

See kollektsioon peegeldas üldist trendi, et tooteuuendusi tehakse just luksuslikumate kollektsioonide juures. Kuivõrd kogu maailma ehitusturgudel valitseb madalseis, üritatakse orienteeruda kallimale turusegmendile, kus mahud on väiksemad, aga kasumid suuremad. Nii võiski Hannoveris täheldada, et mitmed seni vaid keskmise või odavama hinnaklassiga tootjad on lisanud oma valikusse ka kallimad kollektsioonid.
Värvidest on endiselt moes ka must ja valge. Uudiseks on, et valge kõrgläige on jõudnud ka põrandatele. Samas oli võimalik leida ka midagi täiesti omapärast nagu erkkollast parketti, köögilaua suuruseid põrandaplaate või kärtslillat kunstmuru. Laminaatpõrandate tootja Pergo lubab põrandale trükkida aga ükskõik millise südamelähedaseks saanud mustri või pildi. Messil demonstreeriti näiteks laste vesivärvijoonistustega põrandat. 
Positiivse uudisena on Euroopa suurimad valmistajad muutmas oma tootmist oluliselt keskkonnasäästlikumaks. Laminaadi tugevuse tagamiseks kasutatakse melamiini asemel üha sagedamini lakki, mis teeb toote enda ja tootmisprotsessi palju „ökomaks”. Samuti ei kasutata pealispinnaks enam mustripaberit, vaid prinditakse otse lauale. Nii kulub vähem toorainet ja peale selle näeb laminaatpõrand veelgi ehtsam välja.
Parketitootjad on hakanud arvestama sellega, et järjest rohkem kasutatakse majades madalatemperatuurilist põrandakütet. Tootjad püüavad teha õhemaid parkette, et põrandakütte soojus ilma suuremate kadudeta toaõhku läheks. Ka Eesti kliendid võiksid edaspidi põrandamüüjat põrandakütte olemasolust informeerida, nii saab neile leida põranda sellega sobivast kollektsioonist.
Tootjad mõtlevad ka üha põranda paigaldamise lihtsusele. Nii saab mitmed põrandad maha panna peaaegu ilma tööriistadeta. Näiteks PVC-katted saab tänu liimist alusele lihtsalt kleepida siledale pinnale. Samuti on mõistetud, et tihti ostetakse koos põrandaga ka trepp ja nii on võimalik leida põrandaga hõlpsasti sobivaid trepilahendusi.
Enne messile minekut viskasime omavahel nalja: huvitav, mis võiks olla tänavu kõige suurem uudis – ega ometi lendav vaip?
Hoolimata uudsetest ja lennukatest ideedest tuleb selle koha pealt lootused panna järgmisele Domotexi messile.
Moes on kohevad vaibad
Suureks hitiks on saamas nn shaggy-vaibad ehk kohevakarvalised, pikalõimelised ja narmasvaibad. Neid kasutatakse kontorites ja isegi avalikel pindadel – kohtades, kus need võivad poriseks saada. Sellisel vaibal ei ole aga otseselt määrduvat pinda ja lisaks summutab see heli. 
Mitmel tootjal on uuendusena kollektsioonis trepiastmevaibad, mille abil saab kodutrepi muuta turvalisemaks või seda kerge vaevaga uuendada